неділя, 28 січня 2018 р.

29 січня відзначаємо 100-річчя бою під Крутами

 У понеділок, 29 січня, на території Меморіального комплексу «Пам’яті героїв Крут» (село Пам’ятне Борзнянського району) відбудуться заходи з відзначення 100-річчя бою під Крутами.

Сто років тому, 29 січня 1918 року, під Крутами українські захисники з різних куточків країни на чолі з сотником Аверкієм Гончаренком провели героїчний оборонний бій проти російсько-більшовицької армії Михайла Муравйова.


Ця подія в історії становлення Української держави продемонструвала патріотизм і жертовність її громадян.
На місці легендарного бою відбудуться заходи із вшанування пам’яті Героїв Крут.


У програмі:
з 10:00 год. – робота оглядових екскурсійних вагонів, додаткових військово-історичних експозицій та виставок;
12:00 год. – літературно-мистецька композиція, присвячена вшануванню пам’яті Героїв Крут, церемонія покладання квітів до Меморіалу «Пам’яті Героїв Крут»;
12:20 год. – поминальна літія в пам’ять про загиблих за рідну землю;
12:30 год. – мітинг з нагоди відзначення 100-річчя бою під Крутами та вшанування пам’яті Героїв Крут, урочисте проходження військовослужбовців та ліцеїстів;
13:10 год. – патріотична концертна програма.
На території Меморіального комплексу з 10 години працюватимуть намети для обігріву та харчування (чай, кава).



Історична довідка
29 січня 1918 року на залiзничнiй платформi в Крутах перебувало до 520 українських воякiв, юнакiв і студентiв, озброєних 16 кулеметами та однією гарматою. Росіяни вдесятеро переважали, мали бронепотяг та артилерію.


Військами УНР під Крутами командував Аверкій Гончаренко. Завдяки вигідній позиції і героїзму, українцям вдалося завдати росіянам значних втрат і стримати наступ до темряви. Потім, під тиском ворога, українські бійці організовано відступили до ешелонів і вирушили в бік Києва, руйнуючи за собою залізничні колії. Але одна студентська чота – 27 хлопців, заблукавши у темряві, повернулися до станції Крути, яка на той час уже була зайнята більшовиками. Вони потрапили в полон. Хлопців катували, а потім стратили. Згодом майже всіх героїв поховали на Аскольдовій могилі у Києві.



У квітні 1918 року завдяки підтримці німецьких та австро-угорських військ (відповідно до Брестського договору) українці звільнили від більшовиків майже всю Україну. Отже, бій під Крутами став боєм за майбутнє України.



Завдяки звитязі та сміливості українських вояків ворожий наступ більшовиків на Київ було зупинено на кілька днів, коли тривали переговори між Українською Народною Республікою і країнами Четверного союзу. Важливо було, аби на той момент українська столиця перебувала під контролем Центральної Ради. 



9 лютого 1918 року Брестський мирний договір було підписано. Він означав визнання самостійної Української Народної Республіки суб’єктом міжнародних відносин.




Немає коментарів:

Дописати коментар